Kalendarz roku harcerskiego

sobota, 27 września 2014

Zaciąg 25/26.09.2014r.

25 września 2014r. odbył się zaciąg w Szkole Podstawowej, w Niepołomicach dla klas piątych i szóstych. Był on wspólnym działaniem „Gawry”, ”Szatry” i „Niepołomnych”.
Naszym planem było, aby zachęcić jak największą liczbę dzieci do Niepołomickiego Szczepu Puszcza, dlatego stworzyliśmy następujący plan : Jeden z nas (powstaniec) wchodzi do klasy i przemaszeruje na koniec, następnie wchodzi duża grupa harcerzy ok. 9os.
I zadajemy dzieciom pytania, np. Ile jest ich w klasie i ile jest dziewczynek, następnie zapraszamy ich na grę, która odbyła się dzisiaj (w sobotę), o tematyce Powstania Warszawskiego. Dzieci musiały też samodzielnie dobrać się w małe grupki i chętni na przerwie zgłaszali swoje zastępy wraz z nazwą, imieniem i nazwiskiem uczestników.
Pomysł ten okazał się fenomenalny, ponieważ już na pierwszej przerwie głosiło się parę grup, a w rezultacie na koniec dnia było już zapisanych 40 chłopców i 23 dziewczynki, jest to chyba nasz mały rekord, ponieważ jeszcze nigdy nie widziałam tylu zainteresowanych dzieciaków.
Następnego dnia można nas było spotkać w podstawówce na Woli, tam też wywołaliśmy spore zamieszanie i zgłosiło się dużo chętnych osób.
Dzisiaj o godz. 10:00 w harcówce przy ul. Partyzantów pojawiła się chmara ludzi. Harcerze, zuchy i nowo przybyłe chłopcy i dziewczynki, w wcześniej już dobrane grupy wyruszyły na grę „Powstanie ‘44”. Całą zabawę zaczęliśmy od apelu, na którym patrole zostały powołane do „Zawiszy”, następnie dostały karty patrolowe, mapy i wyruszyły na teren Niepołomic. Na punktach mogły wykonywać przeróżne zadania, np. przeniesienie meldunku na kolejny punkt, zdobycie paczki, włożenie listów do skrzynek, rysowanie znaku „Polski Walczącej” oraz przekazywanie informacji o „Godzinie W”. Gra zakończyła się ok. godziny 13:00, każdy z uczestników otrzymał patent przyjęcia na kurs oddziałów Szarych Szeregów, a zwycięski zastęp – „Wielka piątka” otrzymały patent oddziału Szarych Szeregów.
Na koniec dh. Asia podarowała nam cukierki i tym miłym akcentem pożegnaliśmy się i udaliśmy się do domów.
Myślę, że wszyscy się dzisiaj dobrze bawili- zarówno harcerze jak i dzieci, która dopiero zaczną swoją przygodę, obyśmy zobaczyli się znowu w tak licznym gronie na kolejnej zbiórce drużyny, do zobaczenia! 
Zapraszam do obejrzenia zdjęć z zaciągu :) klik!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza