Kalendarz roku harcerskiego

sobota, 8 lutego 2014

Warszaty z obrzędowościCzuwaj!
 
1. lutego odbyła się w naszym hufcu zbiórka na temat obrzędowości w zastępie.
   
   Na zbiórce wcieliłyśmy się w fikcyjny zastęp o nazwie „żywioły”, druhny dowiedziały się, jakie możemy mieć obrzędy w zastępach i co one nam dają.
   Każda z nas wymyśliła sobie miano- pseudonim, nawiązujący do symbolu (godła) zastępu „żywioły” oraz do swojego charakteru. Następnie druhny w dwóch grupach wymyślały jak najwięcej okrzyków, rywalizacja była zacięta, ponieważ druhny miały bardzo dużo oryginalnych pomysłów.
   Kolejnym zadaniem było zrobienie karty do kroniki, z tej zbiórki, po wcześniejszym omówieniu zasad dobrej karty oraz elementów, które powinna posiadać. Podczas zbiórki odczytywałyśmy fragmenty z książki pt. „Obrzędowy piec” m.in. o nazwie dla kącika zastępu.
   Ze skarbca wyciągnęłyśmy brązowy tusz, ponieważ barwa tego zastępu to brązowy. Każda druhna zamoczyła swój palec w atramencie i przybiła go pod zobowiązaniem pielęgnowania obrzędów swoim zastępie.
   Druhny odczytały pismo węzełkowe (tajny szyfr zastępu) – hasło brzmiało: WAŻNE DNI, więc dowiedziały się, jakie okazje można świętować w zastępie.
   Dziewczyny dostały zapisane fragmenty obrzędów związanych z proporcem i ich zadaniem było przedstawić je pozostałym osobą.
   Podsumowaniem zbiórki była gra w tabu, której hasłami były nazwy poszczególnych obrzędów. Zbiórka zakończyła się obrzędowym pożegnaniem.
 sam. Magdalena Gancarczyk

 Kilka zdjęć:
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza